Staff List



    Leadership Team      
    Mr Patrick EARNSHAW Headteacher
    Mr Nicholas O'CONNOR Deputy Headteacher - Director of Curriculum, Educational Visits Coordinator
    Mr Mathew DOWNS Assistant Headteacher - Raising Standards Leader
    Mr Simon FULLER Director of Business and Finance
    Mr Dean PRODOMO Assistant Headteacher - Learning & Teaching
    Miss Lisa SWAN Assistant Headteacher - Head of Sixth Form, Deputy Safeguarding Lead
    Mr Mark YAPP Assistant Headteacher - Behaviour, Welfaire & Attendance, Designated Safeguarding Lead, RS
           
    Senior Support Staff      
    Ms Angela PARSONS PA to Headteacher, Human Resources,
           
    STAFF LIST     Subject Area/Responsibility
    Art, Design Technology      
    Mrs Faye BENNETT Art Design and Technology
    Mr Richard CASTLE Art Design and Technology
    Miss Amy EGGLESTON Art, Pupil Premium Champion
    Miss Catherine CHALKLY-MABER Textiles Teacher, Lead Practitioner
    Mrs Susan GUPPY Art Design and Technology
    Miss Georgina LANG-JONES Design Technology, Deputy Head of Achievement Year 10/11
    Miss Deborah LEITCH Catering, Food, ADOL - ADT: Learning, Behaviour Development
    Mr Matthew SEDGLEY Head of Technology
    Mr Martin SIMMONS Art Design and Technology
    Miss Molly SMYTH Art Design and Technology
    Miss Emily STOODLEY Head of Art, ADOL - ADT: Curriculum Development and Assessment
    Support      
    Miss Hannah BOWLES Art Technician
    Mr Anthony HOPKINSON ADT Technician
    Mrs Heidi JONES Food Technician
           
    Careers / Ethical and Personal Development      
    Mr Simon HALLAM Director of Learning - Careers/EPD
    Miss Adele ANDRE Sociology, Citizenship & Health Sciences, Lead Practitioner
    Mrs Leona DOWNIE ADOL - CEPD
    Mr Andy GODDARD Head of Achievement Year 10/11, Religious Education
           
    Dance/Drama      
    Miss Briony MCLAREN Drama, Head of Year 13
    Mrs Abigail WILLS Head of Dance/Drama
           
    English      
    Mrs Rebecca BOWEN Media, English
    Mr Richard BROWN English
    Mr David BRYDEN Lead Teacher Literacy; English, Japanese
    Mr Richard FLYNN English
    Mrs Louise FRY ADOL - English: Curriculum Development and Assessment KS5 Lead
    Mrs Katie GUERRINI ADOL - English: Raising Standards KS4 Lead
    Mrs Alison ILLGNER English
    Mr Stephen JAMES Assistant Director of Learning - English: Learning and Teaching KS3 Lead
    Mrs Rosemary KEYWORTH Director of Learning - English
    Miss Magdalena MCGUINNESS English - Lead Practitioner
    Mrs Heather PEARSON Head of Achievement Year 7, English
    Mr Martin PRIDDEY English - Maternity Cover
    Dr Barbara RILEY English, Film
           
    Geography      
    Mr Jon COYLE Geography
    Mr Daniel HOUGHTON Head of Geography
    Mrs Victoria MORTELL Geography
    Miss Fiona STEWART Geography
           
    History      
    Mrs Helen FINCH History, Study Skills, EPQ, Professional Mentor
    Ms Hannah STEDMON Head of History
    Miss Megan ROBERTS History
    Mr Andrew TURNER History, Sociology
           
    Information Communication Technology, Computing and Business, Economics      
    Miss Jill BURDEN ICT, Business Studies
    Mr Philip COUGHLAN ICT, Business Studies, Economics
    Mr Keith TYLER Head of ICT, Business Studies & Economics
    Mr George WEST ICT, Computing
           
    Languages      
    Mr Stuart BARNES German
    Miss Amelie GARROD-SMITH French, Spanish
    Mrs Natasha JOURDAIN French, Spanish
    Mr John MAURICE Head of Languages
    Mrs Amy MORTIMER French, Spanish, German
    Rev'd Elizabeth Pickett Latin
    Mrs Clare SHEPHARD Assistant Head of Language; Spanish
    Mrs Clare TUBBS French, Head of Year 12
    Mrs Marianne WALTON HLTA, UQT French
           
    Mathematics      
    Mr Michael ALESHINLOYE Mathematics
    Miss Jessica ALLDIS-SMITH Mathematics, Economics
    Miss Rachel CHIPCHASE Assistant Director of Learning KS3 KS4 , Peer Mentoring
    Mr Steven COOPER Director of Learning - Mathematics
    Mr Will EDMONDS Deputy Head of Achievement Year 8/9, Mathematics, PiXL Edge
    Mr Chris HOOPER Mathematics
    Mr Simon JONES Mathematics
    Mrs Jessica KELLY Assistant Director of Learning KS5
    Mr Bryan LOSE Mathematics
    Miss Chloe GEORGE Mathematics
    Mr James MCLEISH Mathematics (Maternity Cover)
    Mr Chris MOORE Mathematics
    Mr Thomas RILEY Mathematics
    Mr David WALLACE Mathematics
           
    Music      
    Mr Richard BANNISTER Music - Acting Head of Music (Maternity Cover)
    Mr Rob JESSEP Music (Maternity Cover)
    Miss Elena GUNNER Head of Music
           
    Physical Education / Heath & Social Care      
    Mrs Jennifer CHALMERS Lead Teacher for Progress Post -16, Health Sciences
    Mr James DEAN PE
    Mr Neil JOBBINS PE
    Miss Claire FELLINGHAM Head of Achievement Year 8/9 PE
    Mrs Karen HARRIS Psychology, Sociology (Maternity Cover)
    Mrs Ruth HARRISON Psychology, Sociology, Child Development, Health & Social Care
    Mrs Maria WEBBER Head of Physical Education and Health & Social Care
    Miss Hannah WHITESIDE PE, Able Student Programme Co-ordinator
           
    Science      
    Mrs Alison BARCLAY Head of Science KS3, Chemistry
    Mrs Rachael BARRETT Head of Chemistry, Science
    Mr Richard CRAVEN Head of Biology, Science
    Ms Sue CULLEN Director of Learning Science, Biology
    Mr Paul EVANS Physics & STEM
    Mrs Sarah JAMES Science, Biology
    Mr Peter LOWTON Science, Biology and Physics
    Mr Ian LUKE Science
    Mrs Pauline SILVERWOOD Science
    Mr Joseph STEVENS Science, Biology, Outdoor Education Coordinator
    Ms Lynsey WARREN Science
    Mr Kai WRIGHT Science, Physics
    Support      
    Mrs Lorraine COLLINS Senior Technician - Chemistry
    Mr Nick MITCHENER Technician - Physics
    Mr Richard SILVERWOOD Technician - Biology
           
           
    Learning Support Team      
    Ms Melanie STRACHAN Special Educational Needs Co-Ordinator
    Mr Alexander BARCLAY Teaching Assistant
    Mrs Janine BUCHNER Administration Assistant
    Mrs Alison CURTIS Assistant SENCO, Deputy Safeguarding Lead
    Mrs Katie DOUGLAS Teaching Assistant
    Mrs Charlotte DOWNS Teaching Assistant
    Mr Paul FIELD Teaching Assistant
    Miss Charlotte GRANT Teaching Assistant
    Miss Eva HERNANDEZ RODRIGUES Teaaching Assistant
    Mrs Lynda PROCTOR Teaching Assistant
    Mrs Sarah REDRUP Teaching Assistant / Staff Room Caterer
    Mrs Lisa WARBURTON Teaching Assistant
    Mrs Kirsty WILLIAMS Teaching Assistant
           
    Pastoral Support Team      
    Mrs Sharon ALLEN ELSA, Deputy Safeguarding Lead
    Mrs Christina BENTLEY Pastoral Lead - Year 7
    Mrs Angela COOMBS Pastoral Lead - Year 10/11
    Mrs Suzanne COLLYER Mid-Day Supervisor
    Miss Joanne HARDING Pastoral Lead - Year 8/9
    Mrs Sally RILEY Pastoral Support Manager
    Mrs Katrina THOMPSON Student Support Worker, Medical Officer
           
    Academic Support Team      
    Miss Amy BOWIE Sixth Form Study Mentor
    Miss Kirstie DOBSON Cover Supervisor
    Miss Kerry GOODING Academic Tutor
    Ms Amanda HALEY Librarian
    Mr Daniel TURNER Cover Supervisor
    Mrs Natania WARNER Cover Supervisor
    Mrs Claire WILSON Careers Advisor
           
    Examinations & Data Team      
    Mrs Nicola LILL Data & Examinations Manager
    Mr James CLARKE Data Analyst
    Miss Carla LILL Administration Assistant
           
    Administration Support Team      
    Mrs Alison BOWER Clerical Assistant, Sixth Form
    Mrs Vikkie ADAMS Clerical Assistant, Student Support
    Miss Anastasia BROWN Display and Communications Assistant
    Miss Robyn BROWNING Communications Technician
    Mrs Helen CURRIE Clerical Assistant, Attendance
    Mrs Laura HARRIS Clerical Assistant, Reception/Student Support
    Mrs Tina HEATHMAN Admissions Officer
    Mrs Vanessa JEAVONS Clerical Assistant, Sixth Form
    Miss Brodie KERSEY Display and Communications Assistant
    Miss Beth REID Operations Officer
    Mrs Emma ROGERS Clerical Assistant
           
    Finance Team      
    Miss Heather BOOTMAN Finance Officer
    Mrs Katie CRAWLEY Finance Assistant
    Mrs Sheila RUFFELL Clerical Assistant, Finance
    Mrs Nickie THORNE Finance Assistant, IMS
           
    IT Technical Support      
    Mr Chris COLEMAN Network Manager
    Mr Harry GLYDE IT Technician
           
    Site & Facilities Team      
    Mr Adrian DOWNIE Caretaker
    Mr Rhys GROVES Site Manager
    Mr Matthew KELLY Assistant Site Manager
    Mr Lee ROBERTS Assistant Site Manager
           
    Clerk to Governors      
    Mrs Sonia LOMAX


    Share


    Owned by: APS | Last Published: 16/10/2018 13:12:08 | Next Update: As Required



../images/PUBGENERAL/transparentpixel92011.gif

Staff List


News

BBC Young Writers Award

Jane, Year 12, goes to Cambridge University to celebrate being shortlisted for BBC Young Writers Award.



Equestrian Success for Megan and Tom

In June Tom and Megan Pink, who ride as part of West Hants Pony Club along with their teammates, became successful in securing a place at the Horse of the Year Show



Year 11 Parent Briefing 2018

Download the presentation



GCSE Results 2018

Today we will be celebrating the best ever GCSE results in the school’s history, which break all previous records in the school.



A Level Results 2018

This year's excellent examination results maintain Highcliffe's position as a leading provider of Sixth Form education in the Christchurch, New Forest and Bournemouth areas.



H2U Year in Review

This is a special edition ‘Year in Review’ and looks at all the events, trips and enrichment activities that have happened throughout the year and as you will see, what a year it’s been!



Two Communities, One Heart at Highcliffe School

On 5th July, Highcliffe School hosted a Friendship Day with Oxford Gardens Primary School, the primary school in the shadow of Grenfell Tower.



QinetiQ Powerboat Challenge 2018

The “Highcliffe Flier” takes on BSB, BSG and many others



Summer Concert 2018

We hope you enjoyed the variety of talent that we are fortunate enough to work with here in Highcliffe School showcased for us by our exceptional students.